Dziś o 19:00 – naszego czasu, Mark i Jego ludzie przedstawili kolejny krok w działaniach firmy. Nie było to zaskakujące, ale zdecydowanie widać, w którą stronę idzie Facebook i cały ekosystem. Widziałem całą konferencję F8 i wyciągnąłem kilka smaczków dla siebie.

Z mojej perspektywy, najważniejsze rzeczy jakie pojawiły:

Bardzo wyraźny kierunek działań Facebooka

Facebook F8 Roadmap

Na samym początku, Mark przedstawił najważniejsze działania na F8 – mocno akcentując swoją roadmap, która jest przewidziana na 10 lat w przód. Pokazał nawet, w którym miejscu jest firma i tutaj mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. Ostatnie nowości na facebooku -> stories lub w messengerze, wydawały się kopią Snapchata. Natomiast dzisiejsze nowości pokazały, że to nie były one przypadkowo wprowadzone. Napiszę tak -> ja to kupuję.

Dobry krok w stronę AR oraz VR

Facebook AR

Gdy pierwszy zobaczyłem, że na Facebooku pojawiły się Stories to myślałem, że to jest żart. Po co w tym ekosystemie kolejny taki twór? Kto z tego będzie korzystał(okazuje się, że wciąż niewiele osób)? Jednak jak dziś, okazało się, że to są przymiarki do całej, otwartej platformy AR to byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Myślałem, że chcą wykończyć tego snapchata(oczywiście, że chcą), ale okazuje się, że mają też coś ekstra. Pokazali kilka wizualizacji jak to wygląda i robi to bardzo pozytywne wrażenie. Nie mówiąc o tym, że chcą wykorzystać aparaty w naszych urządzeniach, czyli nie będą potrzebne dodatkowe gadżety(chociaż Holo Leans jest pewnie o dwa kroki przed Markiem). Duży szacunek również za to, że platforma jest otwarta dla developerów, więc w bardzo krótkim czasie zobaczymy ogromny rozwój tej dziedziny.

Facebook F8 VR

Druga sprawa to oczywiście VR i ściśle związany z tym Oculus, którego Facebook posiada. Tutaj nie było zaskoczenia, ponieważ to już widzieliśmy, natomiast już dziś można pobrać aplikację(Facebook Spaces), którą widzieliśmy na F8. Wszystko wygląda naprawdę dobrze – tworzymy swojego avatara i spotykamy się ze znajomymi…no właśnie, gdzie tylko zechcemy!
Kosmos, Mars, Nowy Jork lub Twój pokój -> Ty decydujesz. Na razie, nie widziałem jakiegoś bardzo konkretnego zastosowania, ale z czasem to będzie bardzo ciekawy projekt. Już widzę biura rozproszone po całym świecie i sale konferencyjne stworzone właśnie na potrzeby – to może być coś.
Tutaj mały sneak-peak:

Mocny rozwój Messengera

Używacie Messengera? No jasne, kto dziś nie używa 🙂 Dobra wiadomość, idą kolejne nowości. W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się nowych gier i to granych w czasie rzeczywistym oraz rozszerzeń. Te drugie dają ogromne pole do popisu – natomiast na F8 już poznaliśmy kto z dużych graczy tam będzie. Z moim ulubionych: Apple Music oraz Spotify, będą również portale z newsami(np. CNN) oraz inne.

Messenger Extensions

Swój rozwój doczekały się również boty. Będzie nawet specjalny sklepik z botami. Jestem ciekawy jak to się rozwinie, bo aktualnie oprócz dużych firm, mało kto używa ich w celu sprzedaży/konwersji.
O czym warto wspomnieć o to sugestiach w czacie. Ma to działać auto-magicznie, a więc bez dodatkowych ustawień. Przykład: Wpisuję w messnegera pytanie do kolegi: „Jaki był wynik meczu?” i wysyłam. Pod moim pytaniem pokazuje się sugestia: „Wynik meczu: 2:1”, którą mogę od razu przesłać i samemu sobie odpowiedzieć na pytanie. Inny przykład: rezerwacja stolika w restauracji lub miejsca w kinie. Jest wiele opcji, ale obawiam się, że za jakiś czas – będzie to miało jeden cel: zarabianie.

Workplace za darmo, czyli Slack na celowniku

Facebook Workplace

Ostatnim ciekawym tematem jest Workplaceusługa, która ma konkurować ze Slackiem. Na początku miała być płatna w każdej wersji, natomiast teraz będzie dostępna za darmo w wersji podstawowej. Nie jest to jakiś szok, bo takie plotki były już od dłuższego czasu, natomiast uważam, że ma to rację bytu. Korzystałem z Workplace i jest ciekawym rozwiązaniem dla dużych organizacji. Brakuje mi tam trochę integracji z samym facebookiem – w sensie, to jest na tym samym silniku, ale w żaden sposób się nie łączy z naszym kontem. Tak czy owak, jak trochę doszlifują ten produkt to ma szansę przebić Slacka.

Podsumowując

Konferencja była krótka, ale bardzo treściwa. Nie napisałem o wszystkim, ale z mojej perspektywy, powyższe rzeczy są to kluczowe dla mnie i uważam, że wpłyną na moją pracę.

Pełną konferencję i wszystkie smaczki możecie zobaczyć tutaj:

Przydatne linki oraz źródła:

https://www.fbf8.com/getting-here
https://www.facebook.com/FacebookforDevelopers/
https://newsroom.fb.com/news/2017/04/f8-2017-day-1/?sf71280295=1