Codziennie powstają dziesiątki tysięcy treści w Internecie. Zdjęcia, filmy, wpisy, relacje – to wszystko dzieje się teraz. Jak w tym gąszczu informacji znaleźć coś dla siebie? Albo jak sprawić, aby trafić do odpowiednich osób?
Wystarczy hashtag.

Każdy wie jak stworzyć hashtag, ale nie każdy wie, jak to zrobić poprawnie i dobrze. Z moich obserwacji, nawet 4 na 10 wpisów z hasztagiem(tak, będę używał również polskiej odmiany tego słowa) ma błędy, które ucinają zasięg, a # traci sens. Jakie są najczęstsze błędy? Jak zacząć? Czy warto? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi, po prostu czytaj dalej:

#1 Używaj hashtaga, który istnieje.

To jeden z najbardziej rażących błędów jakie widzę codziennie – tworzenie własnego hasztaga, bez wyraźnego celu. Jeżeli nie chcesz zwiększyć zasięgu, osiągnąć zamierzonych wyników lub rozpowszechnić swojej akcji – nie wymyślaj, skorzystaj z tego co już istnieje. Lubisz grać? To używaj hasztagów połączonych tematycznie, bo wtedy inni gracze będą mogli znaleźć Twój post, zdjęcie lub wpis. Nie jesteś pewien, czy Twój hasztag istnieje? Warto skorzystać z wyszukiwarki na danym portalu społecznościowym(np. na instagramie od razu widać ile wpisów używa danego #)
Inaczej sprawa wygląda, gdy tworzysz dużo treści w Internecie i chcesz mieć swojego unikatowego hasztaga, który niesie za sobą konkretny przekaz.

Błąd: #GramWSuperGrę #GranieXbox #OverwatchGra

Poprawnie: #Gaming #xboxOne #Overwatch #Tracer

 

#2 #zadługiinieczytelnyhasztag

Zasada jest prosta: „Keep it simple and keep it short”. Dobry hasztag jest krótki i nie zawiera wielu słów. Warto użyć dużych liter, aby zwiększyć czytelność. Np. #KeepCalmAndCarryOn wygląda lepiej niż #keepcalmandcarryon. Wielkość liter nie ma znaczenia w wyszukiwaniu, więc można mocno eksperymentować.

Błąd: #siedzęwparkunaławce

Poprawnie: #Park #Ławka #Relaks

#3 Używasz ich nie na temat.

Hasztagi istnieją właśnie po to, aby znajdywać treść o takim samym temacie lub poodbnym. Więc, gdy publikujesz na Instagramie zdjęcie z wycieczki z Paryża, to starasz się budować swoje hasztagi wokół tego tematu. Co więcej, warto używać ich w naszym języku, aby dotrzeć do odpowiedniej grupy ludzi z naszego kraju. Dodatkowo, można używać polskich znaków w # – warto spróbować.

Błąd: #iPhone #LOL #PozaZasięgiem #Drunk #Piwo #Żona

Poprawnie: #Francja #Paryż #Wakacje #Wycieczka #WieżaEiffel

#4 Każde słowo zaczynasz od #

Ten błąd najczęściej widzę na Instagramie. Ludzie chcą wygenerować największy zasięg i najwięcej serduszek, ale niestety skutek jest odwrotny. Oczywiście nie bronię nikomu robienia wielu hasztagów, ale niech to będzie w granicach dobrego smaku. Czasami wystarczy trochę poszukać i łatwo znajdziemy kilka odpowiednich słów.

Błąd: #lubię #biegać #po #parku #bo #czuję  #się #super

Poprawnie: #Bieganie #Motywacja #Park.

#5 Nie ma pojęcia, dlaczego wstawiasz hasztagi…

No i w końcu, po co to robisz? Jeżeli nie wiesz, to powyższe błędy generują się same. Chcesz aby Twoja aktywność w Internecie była raczej ograniczona do znajomych? W takim przypaku używanie hasztagów raczej nie sprawi, że będziesz bardziej widoczny w sieci. Służą one do wyszukiwania treści o podobnej tematyce, a w rezultacie komunikację z innymi, często obcymi ludźmi. Jeżeli już teraz wiesz, że tego nie chcesz – to nie polecam używania znaczka #.

Trochę więcej możesz przeczytać na naszej Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hasztag

Masz dodatkowe pytania? Zadaj je w komentarzu – chętnie odpowiem :~)